İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uyuşturucu’dan Kurtulmanın Yolları

 

Her dönem kendi “trendini” ortaya çıkaran uyuşturucu dünyası son yıllarda sentetik uyuşturuculara ağırlık verdiğini gözlemliyoruz. 2011 yılında Türkiye’de ilk sentetik kannabinoidlerle ilgili  röportajı verdiğim günlerde “ 2-3 yıl kullanımının ölüme sebep verebileceğinden”  söz ettiğimi hatırlıyorum. Gerek, araya giren zaman, gerekse zaman içinde ambalaj içeriğinin giderek daha karışık ve toksik olmaya başlaması maalesef son günlerde ölümle sonuçlan olguların giderek artmasına sebep olmaktadır.

Bugün, haz peşinde olan, beklemeyi bilemeyen, her şeye hemen o anda ulaşmak isteyen her şeyi hemen tüketen jenerasyonun bu tür uyuşturucu maddeler açısından büyük bir risk altında olduğunu belirtmek gerekir. Bir diğer risk faktörü ise parçalanmış ailelerdir. Aile içi iletişimin bozulduğu, etkin ebeveynlikten yoksun aileler de bir diğer risk faktörüdür. Okul ve çevresindeki risk faktörleri ezelden beri bilinmekle birlikte, bu tür uyuşturucu maddelerle karşılaşma yaşı giderek düşmektedir. Geçen gün çıkan habere göre 9 yaşında bir çocuk bağımlılık servisine tedavi amaçlı yatırılmış.

Tüm dünyada bilindik uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin üretimi ve kaçakçılığı giderek zorlaşması fiyatlarının artmasına sebep olmakta. Öte yandan üretimi ve dağıtımı nispeten daha kolay olan yeni kimyasal içerikli uyuşturucu maddelerine yönelimi arttırmaktadır.

Bir kişinin madde kullandığını nasıl anlayabiliriz?

-Alışkanlıklarının değişmesi

-Gece uykusunun bozulması

-Sinirlilik-öfke ve tahammülsüzlüğünün artması

-Özellikle esrar/sentetik esrar kullanımı sonrası tatlı yeme ihtiyacı arttığından yeme alışkanlıklarının değişmesi

-Giyim kuşam, saç şekli, kullanılan dilin değişmesi

-Unutkanlıklar, dalgınlıkların başlaması, uyaranlara uygun olmayan yanıtlar vermesi

-Gözlerinde kızarma (NOT: hiç göz hastalığı olmadığı halde cebinde/çantasında göz damlası varsa dikkat edilmelidir, gözlerdeki kızarıklığı gidermek için göz damlası kullanıyor olabilirler).

Bu belirtilerin bir veya daha fazlası görülmeye başlandığında aileler dikkat etmeliler.

Uyuşturucu kullandığından şüphelendiğimizde ne yapmalıyız?

Öncelikle panik yapmamalıyız, çünkü yanılıyor da olabiliriz. Onunla uygun bir zaman ve uygun koşullar altında konuşmayı deneyin. Konuşurken “ben” dilini kullanın. Dinleyin, yargılamayın, anlamaya çalışın, anlamaya yönelik sorular sorun. Öğüt vermeyin. Onu anlamak, onaylamak anlamına gelmiyor.  Tedavi için yüreklendirin. Sizin bu konuda uzman olmadığınızı, bir uzmandan görüş almanın sağlıklı bir yol olacağını vurgulayın. Onunla tartışmayın.

Sentetik kannabinoidlerin tedavisi var mıdır?

 Evet. Diğer uyuşturucu maddelerin olduğu gibi, sentetik kannabinoidlerin de tedavisi mümkün. Ne kadar erken başvurulursa, beyin ve beden o kadar az zarar görmüş olur. Tedavide ilk haftalarda yatarak tedavi görmek akılcı bir yaklaşımdır. Yatarak tedavide yoğun detoksifikasyonun yanı sıra nöropsikolojik taramanın da yapılması hedeflenir. Bununla birlikte bireysel ve grup terapileri ile nüksü önlemeye yönelik çalışmalar yapılır. Hastanede yatarak tedavi devam ederken gerektiği takdirde aile eğitimi, çift terapilerine de başlanır.  Devamında ayaktan tedavi ile tedavinin 12 aya tamamlanması planlanır. Ayaktan tedavide kişinin sosyal çevresinin değiştirmesine, meslek sahibi değilse meslek edinmesine, çalışmaya başlanmasına, aile içi iletişimini düzeltmesine, yeni alışkanlıklar edinmesine yardımcı olunur.

Son olarak; unutulmamalıdır ki, sentetik kannabinoidler olduğu kadar diğer uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle mücadele önemlidir. Bu tür maddelerle mücadele bakanlıklar üstü bir yapılanma ile tüm birimlerle, tüm bakanlıklarla koordineli çalışmayı ve tek elden yönetilmeyi gerektirir. Acilen ruh sağlığı yasası ve uyuşturucu ile mücadele eylem planı yürürlüğe sokulmalı. Günü değil, nesilleri kurtarmayı hedef olarak seçmeliyiz.

Yorumlar kapatıldı.