İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uygulamalarla Bilinçli Farkındalık

uygulamalarla bilinçli farkındalık

Hayali yaratıklarından kaçınmanın/ uzak durmanın en iyi yolu zamanda yolculuğa son vermektir. Bunun da tek yolu şimdiki zamanla irtibatta olmaktır. Bilinçli farkındalık uygulamaları / alıştırmaları ile “mevcut an” ın farkındalığını geliştirebilirsin.  Bugünkü çalışmamızda “burada ve şimdi” olmanıza / kalmanıza yardımcı olabilecek bilinçli farkındalık yöntemlerini ele alacağız. Sonuç itibarı ile canavar burada ve şimdi, yani hemen yanı başınızda / kapınızın arkasında değil,  hayalinizde bir yerde ise, bu alıştırmalar tam size göre.

Boşluğu Hayal Etme  

Sessiz odada rahatça otur. Bu alıştırmada boşluğu/alanı inceleyeceğin için alanın sınırları belli olmalı. Bu sebeple odanın hafif karanlık ve kapının kilitli olması gerekir. İçinde oturduğun odaya dikkatlice odaklan. Odadaki eşyalardan ziyade o eşyaların etrafındaki boşlukları düşün. Eşyaların altındaki, üstündeki, sağındaki, solundaki boşlukları düşün. Duvardaki küçük çatlaklardaki ve masanın altındaki boşluğu, oradan akan havayı hayal et.  Tavan ve taban arasındaki boşluğu düşün ve odaklan. Tüm bu eşyaların etrafında ne kadar boşluğun olduğunu hisset.  Odanın bir ucundan diğerine olan hava akımını hisset. Kendi vücudunun etrafındaki alanı/boşluğu hisset. Şimdi kendi içindeki boşluk/alanları hisset. Hava ile dolu olan burun, akciğer ve kulaklarını düşün.  Odadaki boşluğun/alanın senin bedenindeki boşluklar ile irtibatını düşün. Odadaki boşluğun/ havanın her nefes alıp vermen ile vücuduna girip çıktığını düşün.

Bu alıştırmayı günde 5 dakika uygula. Zamanla, pratiğin artıkça etraf ile kurduğun bağın farkına varacaksın. Bu bağın farkında olman sana burada ve şimdi olduğunu hatırlatır ve seni korkutmaya çalışan hayali canavarlardan korur.

Bir Nesneyi İnceleme 

Odada herhangi bir nesneyi seç.  Küçük, büyük, önemli önemsiz fark etmez. Objeyi gözlemle, alıştırmanın bu aşamasında seçtiğin nesneye dokunmak yok. Kenarlarını, boyutunu, şeklini incele. Baktığında yüzeinde pürüz var mı, yok mu, sıcak mı soğuk mu, hafif mi ağır gibi mi duruyor? En ince detaylarına kadar o objeyi incele, barındırdığı tüm renkleri far et ve tanımla. Şimdi eğer çok ağır ise dokun, değil ise eline al. Ona dokunmak/elinde tutmak nasıl bir his? Baktığında tahmin ettiğinden daha mı ağır, daha mı hafif? Daha mı soğuk daha mı sıcak? Tahmin ettiğinden farklı çıkan bir sonuç var mı? Eline alıp incelediğinde/ dokunduğunda gözlemleyemediğin ama şimdi fark ettiğin bir detay var mı o nesnede? Var ise onları incele, hisset, daha önce bu nesneyi hiç görmemişçesine onu incele.

Sesleri Saymak 

Bilinçli farkındalık alıştırmaları yaparken ilk başta düşüncelerin tarafından zamanda yolculuğa götürülebilirsin, bu beklenen bir durum, pes etmemek gerekiyor.  Daha önce yaptığın alıştırmalarda da kolay olmadığını ama nihayetinde alıştırmalara devam ettiğin sürece başarabildiğini gördün.  Bilinçli farkındalığın “düşüncelerin dikkatini asla dağıtmayacak” gibi bir vaadi yok. Burada esas amaç, dağılan dikkati hızlıca toparlayabilmektir. Bu alıştırma için koltukta 5 dakika oturman gerekir. Sürekli zamanı kontrol etmemek için telefonun kronometresini açabilirsin. Şimdi gözlerini kapat ve dinle. Odadaki her bir sesi fark etmeye çalış, odaklan. Duyduğun her bir sesi say. Zihnin dağıldı ise, tekrar “burada ve şimdi” ye geri getir. Etrafındaki seslere odaklanmaya devam et.  Duyduğun sesleri yargılamak yok, yorum yapmak yok, sadece farkına var ve say.

Odaklanmış ve Büyülenmiş Olmak 

Günlük rutin yaptığınız birçok şey ilk yaptığınızda verdiği keyfi vermiyor olabilir. İlk yaptığınızda ona verdiğiniz önemi vermiyor ve dolayısıyla da çok da sizi etkilemiyor olabilir. Bu sebeple sıradan gelen bu işleri yaparken ona dikkat etmiyor ve o esnada zamanda yolculuğa devam ediyor olabilirsin. Örneğin, ilk araba kullanmayı öğrendiğinde anahtarı deliğine soktuğunu, debriyaj, fren dengesini nasıl da korumaya çalıştığını, birinci vitese atarken debriyajdan ayağını nasıl da yavaş yavaş çektiğini, araba hafif sallanıp hareket ettiğinde nasıl da sevindiğini ve büyülendiğini hatırlarsın. O an, tüm dikkatin arabada idi. Ya bu sabah işe giderken?  Arabayı nasıl çalıştırdın, nasıl iş yerine kadar geldin hatırlıyor musun? Muhtemelen hayal-meyal bir şeyler hatırlıyorsundur, bunun sebebi nedir sence? Çünkü o esnada aklın-zihnin başında değildi, sen arabayı kullanırken o 3 saat sonra katılacağın toplantıdaydı, olası en kötü senaryolar üzerine çalışıyordu.

Çocuklardan öğreneceğimiz çok şey var. Düşünsene bahçede buldukları sıradan bir ağaç yaprağı onlar için müthiş bir sevinç kaynağı, toprakta buldukları bir salyangoz büyülenmeleri için yeter de artar da. Çünkü onlar hep “burada ve şimdi” yaşıyorlar ve o anının tadını doyasıya çıkartıyorlar. Keşfettikleri nesneleri ön yargısız, olabildiğine meraklı bir şekilde inceliyorlar ve en ince ayrıntıları fark ediyorlar.

Bu sebeple, “burada ve şimdi” kalabilmenin başka bir yönteminden söz edeceğim. Gün içinde rutin olarak neredeyse otomatik pilotta yaptığın bazı şeyleri ilk defa yapıyorcasına yapmanı isteyeceğim.

Amaç: zihnin zamanda yolculuk yapmasına engel olmak ve dolayısıyla ana odaklanıp yaptığın işten de keyif almak.

Duş almak

Suyun sıcaklığını ve vücuduna temasını hisset. Suyun sıçrayışını ve yere akışını dinle, sabunu avucuna al ve onu gerçekten orada olduğunu hisset. Ağırlığını, şeklini hisset. Kokusunu içine çek, nasıl bir kokusu var?

Bulaşık yıkamak

Yıkamak için eline bir tabak al ve sadece ona odaklan, diğer kirlileri düşünme.  Ağırlığını, kenarlarını hisset, kenarları düz mü, dalgalı mı? Suyun sıcaklığını hisset, bulaşık deterjanının çıkardığı baloncukları say. Ayakların ile bastığın yer arasındaki boşlukları hisset. Suyun elinize ve tabağa teması ile bulaşık süngerin tabak ile temasın neticesinde çıkan sesleri ve diğer sesleri fark et. Her an için “burada ve şimdi” ol.

Şimdi günlük rutin olarak yaptığın işler ve bunu birer bilinçli farkındalık alıştırmasına nasıl dönüştürebileceğine dair bir fikrin var.  Kendine her gün rutin olarak yaptığın ve üzerinde hiç durmadığın en az 3 aktivite seç ve bunu günlük bilinçli farkındalık alıştırmasına dönüştür.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir