İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tekrar Eden Olumsuz Otomatik Düşüncelerin Ele Alınması

Tekrar Eden Olumsuz Otomatik Düşünceleri Belirlemek

Tekrar eden olumsuz otomatik düşünceleri bulman için onları “iş üstünde” yakalaman lazım, onları tespit ettiğinde bu düşüncelerin seni bırakıp gitmesini sağlarsın ve yeni daha gerçekçi / dengeli olanlarını keşfedersin demiştik. İşini kolaylaştırmak için aşağıda yaygın olarak kullanılan olumsuz otomatik düşünceler listesini hazırladık.   Bunları gözden geçirip senin sıklıkla kullandıklarını işaretlemeni isterim. Aşağıdakilerin dışında tekrar eden olumsuz otomatik düşüncen varsa ayrıca eklemeni isterim.

Yeterince zeki değilim  
Bunu yapamam  
Bu adil değil  
Güvende değilim  
İstediğimi asla elde edemem  
Başarısız olurum  
Benden hoşlanmayacaklar  
Onlardan hoşlanmayacağım  
Ben onlardan daha iyiyim  
Onlar kadar iyi değilim  
İşe yaramayacak  
Bu böyle olmaması gerekirdi  
Yeterince çekici değilim  
Bununla başedemem  
Sonsuza kadar yalnız kalacağım  
Tüm bunlar benim suçum  
Tüm bunlar onların suçu  
Böyle olmamam gerekirdi  
Kimsenin umurunda değilim  
Sevilemeyecek kadar çok yıprandım  
Diğer insanların sahip olduğu iyi şeylere asla sahip olamam  
Diğerleri: …………………………………………………………………

…………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………

 

Kim Demiş?

Tekrar eden olumsuz otomatik düşünceler tekrar tekrar aklından geçtiğinde ve sen bunlara gerçekten kulak verdiğinde bu düşünceler bildiğin veya tanıdığın birisinin sesi, aksanı veya konuşma biçimini alır. Bu senin büyümene ve gelişmene katkısı olan  ebeveynin, ilkokul öğretmenin, akranların, antrenörün ya da herhangi birisi de olabilir. Belki tekrar eden rahatsız düşüncelerini belirli bir kişi ile bağdaştıramayabilirsin ama, temel inancının gelişmesine vesile olan hangi olay ile ilişkili olduğunu tespit edebilirsin. Tekrar eden rahatsız düşüncelerini geriye dönük başladığı noktaya kadar izlemen senin iyileşmene yardımcı olur. Bu aynı zamanda rahatsız eden düşüncelerin gücünü zayıflatır ve onların gerçekte ne olduğunu görmeni sağlar: uzun zaman önce sorgusuz sualsiz gerçek olarak kabul ettiğin yanlışlar.

Tekrar Eden Olumsuz Otomatik Düşünceler Nereden Kaynaklanıyor?

Aşağıdaki boşlukları, kendi olumsuz düşüncelerinin kaynaklarını düşünerek doldurmanı rica ederim. Bu, başkalarını suçlama değil, senin iyileşmene giden yol, kendini anlamaya giden bir yoldur, bu sebeple boşlukları doldururken çekinmene gerek yok. Bu düşüncelerini ilk ne zaman ve nasıl düşündüğünü hatırlamaya çalış. Belki de hepsini hatırlayamayabilirsin, sorun değil, burada doğru veya yanlış yanıt da yok, sadece kendini yokla ve neler keşfettiğine bir bak.

Örnek A

Tekrar eden olumsuz otomatik düşünceler/Temel inanç Ben bu görevi asla yerine getiremem, farkındayım, kesin beni işten atmak istiyorlar! Başarısız olacağım

Bu inanca sebep olabilecek kişi  veya olay: Dedemin bana ders çalışmakla ilgili fazla zahmete girmemem gerektiğini, zaten bugüne kadar ailemizden kimsenin okuyup da bir yere gelmediğini dediğini hatırlıyorum. 16 yaşımda garson olarak ilk işe girdiğimde bir gün sonra işten kovuldum. Patron bana neden kovulduğum söylemedi.

Örnek B

Tekrar eden olumsuz düşünceler/Temel inanç Eşime neler hissettiğimi anlatmamın bir anlamı yok, nasılsa dinlemeyecek. İnsanlar sadece kendini düşünür. Bunu kendi başıma halletmeliyim.

Bu inanca sebep olabilecek kişi  veya olay: Babam vefat ettikten sonra annemin bize sürekli  sadece kendimize güvenmemiz gerektiğini söylerdi. “İhtiyacın olduğunda insanların orada sana yardım için bekleyeceğini düşünmemelisin, büyümelisin ve kendi başının çaresine kendin bakmayı öğrenmelisin” derdi.

Cevapların:

Tekrar eden olumsuz otomatik düşünceler/Temel inanç

…………………………………………………………………

Bu inanca sebep olabilecek kişi  veya olay

……………………………………………………………

Tekrar eden olumsuz otomatik düşünceler/Temel inanç

…………………………………………………………

Bu inanca sebep olabilecek kişi  veya olay

………………………………………………………… 

Tekrar eden olumsuz otomatik düşünceler/Temel inanç

…………………………………………………………

Bu inanca sebep olabilecek kişi  veya olay

……………………………………………………………

Tekrar eden olumsuz otomatik düşünceler/Temel inanç

…………………………………………………………

Bu inanca sebep olabilecek kişi  veya olay

…………………………………………………………

 

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir