İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Snapchat Dismorfisi

 

Birçok film ve diziye de konu olan estetik cerrahların hastalarından gelen tuhaf ve garip taleplerine alışığız. Mesela Angelina Jolie’nin dudakları, David Beckham’ın karın kasları vs.  gibi talepler estetik cerrahlar için artık sıradanlaşmış durumda. Ama  son yıllarda özellikle gençlerin biraz farklı istekle dokrtoların kapısını çalmaya başladıklarını görüyoruz.  Gençler kendi snapchat/instagram filtreleri gibi görünmek istiyorlar.

Mesela 2017 yılında ABD’de yapılan bir araştırmada estetik operasyon geçirenlerin %55’i gerekçe olarak selfie’lerde daha güzel görünmek istediğini belirttiği ortaya çıktı. Bu oran bir önceki seneye göre %10 daha fazla.

Giderek artan ve endişe veren bu trendi açıklamak için Snapchat Dismorfisi terimi kullanıma girdi.

Vücut Dismorfi Bozukluğu

Snapchat Dismorfisi terimini daha iyi anlamak için vücut dismorfi bozukluğu tanımına göz atmamız lazım.

Vücut dismorfi bozukluğu, kişinin vücudundaki görünümle ilgili hayali bir kusur ile aşırı ölçüde uğraşıp durmasıyla belirgin bir klinik tablodur. Hastada küçük bir kusur varsa bile, ortaya çıkan sıkıntı kusura oranla çok şiddetlidir. En sık üzerinde durulan vücut bölgeleri, görülme sıklığına göre yüz, saçlar, burun, cilt ve gözlerdir. Baktığımz zaman Instagram ve Snapchat’teki filtreler bu bölgelere yönelik. Örneğin, gözleri daha büyük, cildi daha parlak, yüzü daha pürüzsüz gösterebiliyor.

Bozukluğun nedeni bilinmemektedir. Ama, yapılan araştırmalar depresyonla, Obsesif-Kompulsif Bozukluk  ile birlikteliğinin sık olduğu göstermektedir. Ayrıca, güzellikle ilgili abartılı değer yargıları olan aile ve alt kültürlerde yetişenlerde beden görünümünün abartılı biçimde önemsenmesinin de vücut dismorfi bozukluğunun oluşumunda yeri olduğu düşünülmektedir.

Hafif olgularda sadece psikoterapi ile sorunu kontrol altına almak mümkün, ama kişinin durumu ile ilgili farkındalığının olmayışı ilaç tedavisinin eklenmesi ve bazen de yatarak tedavi gerektirir.

Dismorfi Bozukluğu Gelişiminde Risk Faktörü Olarak Instagram ve Snapchat

Snapchat ve Instafgram günlük toplamda yaklaşık 800 milyon ziyaretçisi olan sosyal platformlardır.

Dolayısıyla, bu rahatsızlığın en sık görülen yaş grubu olan ergenler açısından çok önemli. Çünkü bu sosyal platformları  en çok bu yaş grubu kullanıyor. Yani, bu filtrelerin kolay erişilebirliği bu rahatsızlığın gelişme riskini arttırıyor. Eskiden  güzellik standartlarını sadece ünlüler yayarlardı. Şimdi ise alt kattaki Merve de, yan sınıfıtaki Burak da toplumun güzellik standartlarını etklileyebiliyor.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir