İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Değerler Doğrultusunda Eylemler: Neyi Ne Uğruna Yaptığımızı Biliyor Muyuz?

Değerler Doğrultusunda Eylem Derken…

Bugüne kadar neyi ne uğruna yapıyorduk? Hedeflerimiz ile değer yargılarımız örtüşüyor muydu? Örtüşmeli miydi ki? Neyi ne kadar bilinçli yapıyorduk? Hiç düşündük mü bunu? Yaşıyoruz ama hedefimiz ne?

Esrara başlamadan önce ben 5 vakit namazında, orucunda bir insandım. Annemin bir dediğini iki etmezdim, okulda örnek öğrenci idim. Hayırlı bir evlat olabilmek ve başarılı bir kariyer yapabilmek için üniversitede iyi bir bölüm kazanmak uğruna gece-gündüz ders çalışıyordum. Sonra hayatıma onlar girdi. Çok havalı idiler, bütün kızlar onlara hayran idi, çocuklar korkardı. Beni de aralarına aldılar. Önce merak ettim, sonra denedim, sonra devam ettim. Bir yerden sonra ne okul, ne annem ne de hedeflediğim kariyer… hiç biri umurumda değildi. Sabah kalkar ne yapacağımı bilmez ve aklıma esen ilk ne ise ona göre hareket ederdim. Anlayacağın doktorum, dalgama bakıyordum. Ve o dagla bir gün beni alabora etti. Annem kalp krizi geçirip hastaneye kaldırıldıktan 3 gün sonra haberini aldım. Yoğun bakımın önünde otururken hayatımı bir film şeridi gibi önce geriye sardım ve izlemeye koyuldum. Ben ne yapıyorum? Nereden geldim nereye gidiyorum? Ne idim ne oldum? Cevap bulamadım, aklım karıştı. Meğer ben çölün ortasında yolunu kaybetmiş bir yolcu misali durmadan daireler çiziyor muşum, başladığım noktaya geliyor ve yol aldığımı zannediyor muşum.

Değer odaklı eylemler aslında temelinde değerlerimizin olduğu bir yaşam tarzıdır. Bu eylemler değerlerimiz tarafından yönlendirilirler. Değerlerimizi tanımlamak önemli, fakat hayatımızı ve yaşamımızı daha anlamlı, daha dolu kılan şey değerlerimiz ile uyumlu eylemlerimizdir.

Yola çıkarken pusulaya bakmak bizi istediğimiz yere götürmez. Bunun için pusulanın gösterdiği yönde yürümek de lazım

Değerlerimiz doğrultusunda çıktığımız yolculuk birçok anı, düşünce ve duyguyu beraberinde getirecektir. Değer odaklı eylemler bu durumda bizim için rahatsız edici olsa bile söz konusu anı, düşünce ve duygularımızı fark edip, onlara takılıp kalmadan yolumuza devam etmemiz anlamına gelir. Yürüdüğümüz yolun ortasına devrilmiş bir ağaç gördüğümüzde biz geri dönmeyiz, ya ağacı bir kenara iter, ya da üzerinden atlar yine yolumuza devam ederiz. Dolayısıyla, değer odaklı eylemler, değerler tarafından yönlendirilen, kararlı ama aynı zamanda esnek eylemlerdir.

Değer Odaklı Eylemin 4 Adımı

 1. Değişmek için önceliği olan bir yaşam alanı seç
 2. Bu alanda takip edilecek değerleri belirle
 3. Bu değerler doğrultusunda hedefleri belirle
 4. Farkında olacak şekilde harekete geç

Değerler doğrultusunda hedefler belirlerken hedeflerin somut, anlamlı, gerçekçi, duruma göre uyarlanabilir ve belli bir zaman çerçevesi içerisinde olması gerekir.

Değişmek için bir alan seçtik, bu alanda takip edilecek değerlerimizi belirledik, hedeflerimizi netleştirdik ve harekete geçtik diyelim. Her şey bu kadar kolay mı? Elbette değil. Yürüdüğümüz yolda bazı engellerle karşılaşabiliriz. Bunların farkında olmamız, değerlerimiz doğrultusunda belirlediğimiz hedefe doğru giderken yürüdüğümüz yolu kolaylaştırır.

Karşılaşabileceğimiz Engeller

 1. Bilişsel Füzyon
  • Değişikliğe karar verdikten sonra zihnimizden olumsuz düşünceler geçebilir. ‘İşe yarar mı ki?’ ‘Yapamam’ ‘ Çok denedim, olmadı’ Bu düşüncelerden ayrışamadığımız zaman ilerlememiz zorlaşır
 2. Abartılı Hedefler
  • Hedeflerimiz abartılı olursa başarısız oluruz ya da pes ederiz. Hedef belirlerken imkan ve kaynaklarımızı gerçekçi değerlendirmeliyiz. Hedef belirlerken gaza gelinmez.
 3. Ortaya Çıkabilecek Rahatsızlıklardan Kaçınma
  • Değişim kaygı verir. Güvenli alanından çıkmak insanı korkutur. Bunları kabullenmemiz gerekir. Aksi taktirde ilerleyemeyiz.
 4. Değerlerden Uzaklaşma
  • Ne uğruna bu yola çıktığımızı unutursak, yolculuğun anlamı kalmaz.

Yola çıkmaya hazır mısınız?