İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Sigara Bazen Sadece Bir Sigara Değildir

Sigara

Son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de 15 yaş ve üzerindeki bireylerin %31 her gün veya ara sıra tütün veya tütün mamulleri kullanıyor. Bu oran kadınlarda %15 civarında iken, erkeklerde % 48’lere kadar çıkıyor. Sigara içenlerin hemen hemen yarısı sigarayı bırakmayı düşünüyor.

Yeni Gelişen Pazar

Sigarayı bırakma tedavisi ciddi bir pazar haline dönüşmüş durumda. Gerek ilaç sektörü gerek ise alternatif tıp alanında birçok tedavi seçenekleri öneriliyor. Dünya’da ve Türkiye’de düzinelerce tedavi programları geliştirilmiş ve uygulanmaya devam ediliyor. Sonuçlarına bakıldığında durumun pek iç açıcı olmadığını görüyoruz. Çünkü temelde sadece “sigarayı bırakma” olan tedavilerin sigarayı içmenin altında yatan sebeplere pek odaklanılmadığını görüyoruz. Peki, sahiden, insanlar neden sigara içer? Sigarayı bırakmayı düşünen insan neden bunu eyleme geçiremiyor?

Her şeyden önce sigara kullanımı kişinin elinde değil, çünkü söz konusu sigara olduğunda mantık ve irade devre dışı kalıyor. Bırakmak ve sigara içmeye devam etmek çok kolay ama içmeden durmak çok zor. Bir şairin dediği gibi “Sigarayı bırakmada ne var ki, her gece yatarken bırakıyorum..”  Sigara kullanmaya devam etmek için o kadar çok bahanemiz var ki, istersek bir çırpıda herhangi birisini bu konuda ikna edebiliriz. Öte yandan, içten içe kazın ayağının böyle olmadığını da biliriz.

 

“Yak Bir Sigara”

Gündelik hayatımızda çoğu zaman gelecek veya geçmiş ile ilgili düşünceler bizi bizden alıp götürür, onları düşünmek, daha doğrusu düşünmemeye çalışmak bize huzursuzluk verir, çözüm olarak bir sigara yakmak akla gelebilir. Çünkü çocukluğumuzdan beri bize empoze edilen şey, olumsuz duygulardan kaçınmak, hislerimizin hep olumlu ve güzel olması gerektiği ile ilgili. Dolayısıyla bu tür olumsuz his de düşünceler ile baş etme yöntemlerimiz de tam gelişmemiş olur. Bunun sonucunda keder, üzüntü, öfke, stres, yalnızlık, suçluluk ve hüsranı kendimize düşman belleriz.  Belki de, bu duyguların hayatımızı mahvedeceğine inanıyoruzdur. Muhtemelen bugüne kadar hayatımız boyunca bu duygulara esir düşmemek, karşı koymak için yollar arayıp durduk. Sigarayı da, bir yol, bir çözüm olarak görmüş olabiliriz. .

Sırf bu olumsuz duygu ve düşüncelerden uzak durmak adına kendimizi sigaranın kollarına teslim etmiş olabiliriz. Peki, bir sigara bizim finansal sorunumuza çözüm olabilir mi? Eşimiz veya sevgilimiz ile olan anlaşmazlıklarımıza bir faydası var mı? Patrona karşı olan öfkemize iyi gelecek mi? Tabii ki hayır. Gerçek şu ki, biz sigara ile hayatımızdaki problemleri çözmeye çalışmıyoruz, çözmeye çalıştığımız  düşünce ve duygularımızla ilgili problemlerimiz. Biz, istediğimiz kadar bize rahatsızlık veren hayat olayları veya sorunları görmezden gelmeye çalışalım, işe yaramaz. Çünkü onlar gerçek, ve hatta görmezden geldikçe, onu yok saymaya çalıştıkça, enerjimizi ve gayretimizi bu yönde harcadıkça, onlara karşı daha yorgun düşer ve çareyi bir sigara yakmakta buluruz. Oysa bunları fark etmek, kabul etmek ve tolere etmek bize çok daha iyi gelecek ve iyileşme sürecini perçinleştirecektir. Bunun gibi, zamanla otomatik hale gelen bazı davranış kalıplarımızı, ritüellerimizi, doğru  bildiğimiz yanlışları, sosyal çevreyi ve kişiler arası iletişim becerilerini de süreç içerisinde gözden geçirmemiz şarttır.

Sigarayı bırakma sürecinde  yukarıda özetlemeye çalıştığım konular ele alınmadıkça tedavinin kalıcı etki oluşturmasını beklememiz doğru değildir. Çünkü, sigara bağımlılığı sadece bağımlılık değildir. Çok daha geniş ve derin nedenleri içinde barındırır. Siz çimi istediğiniz kadar kesin, kökünü kazımadıkça o tekrar yeşermeye devam edecektir.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir