Doç.Dr. Serdar Nurmedov
E-Postainfo@serdarnurmedov.com
Telefon+90 5314990312

Makale İçeriği

Simurg Efsanesi

Simurg Efsanesi

Farklı kültürlerde rastladığımız bir efsaneye göre Simurg kuşu ölümüne yakın Kaf Dağı’na göç eder. Kuru dallardan yaptığı yuva güneş ışınlarıyla yanarak Simurg’u küle çevirir ve küllerinden yavru Simurg çıkar. Simurg, bilgi ağacının dallarında yaşar ve her şeyi o bilirmiş. Kuşlar âleminde ters giden her şeye onun çözüm bulacağına inanılırmış. Bir an gelir Simurg ortalıkta görünmez olur, kuşlar endişelenir, ne yapacağını şaşırırlar ve zaman geçtikçe umudunu keserler. Derken Simurg’un Kaf dağının tepesinde olduğuna dair haber gelir ve tüm kuşlar toplanıp onu aramaya çıkar. Lakin ona ulaşmak için yedi zorlu ve dipsiz vadiyi aşmaları gerekmektedir. Bu vadiler sırası ile İSTEK, AŞK, MARİFET, HAYRET, TEVHİD ve YOKLUK vadileridir. Hep beraber çıktıkları bu yolda zorluğa dayanamayan kuşlar vazgeçip geri dönerler. Bülbül aşığını bahane eder geri döner, papağan güzel tüylerinin ziyan olmasını istemez, kartal gökteki krallığını bırakamaz. Yedi vadiyi aşıp Kaf Dağı’nın tepesine ulaştıklarında geriye sadece 30 kuş kalmıştır. Sonunda Simurg’a baktıklarında ise Simurg’un kendileri olduğunu fark ederler.

Bağımlılık sürecinde kendi taşıdığı ateşte yanıp kül olanların, küllerinden doğup ve yedi zorlu vadiyi aşıp vardıkları yerde baktıklarında kendilerini göreceklerdir. Bu yolculukta tıpkı kuşlarda olduğu gibi birçok engeller çıkacaktır ve elbet bu yolu herkes tamamlayamayacaktır.

Ben burada bu zorlu yolculuğun nasıl daha kolay yapılabileceğinden bahsediyor olacağım. Kuşlar gücü birbirinden alırlar, bizler de uzun ve zorlu yolculuğa çıkarken birbirimizden destek almalıyız.

Yolumuz açık olsun.

Yazının Kategorisi : Genel Kategori